2020.07.27
Gyvenimo džiaugsmo akordai ir susimąstymai apie asmenybės laisvę bei jos apribojimus Druskininkų teatro festivalyje „Sankryža“
Rugpjūčio 5–15 dienomis pagaliau laisviau įkvėps tie, kas karantino metu pasiilgo teatro: tomis dienomis vyks jau šeštasis tarptautinis teatro festivalis „Druskininkų vasaros teatro sankryža“. Festivalio organizatorius VšĮ „Visagino Atspindys“ džiaugiasi, galėdamas pasiūlyti žiūrovams tikrą muzikos, šokio ir teatro šventę. Kaip ir kasmet, tarptautiniame festivalyje pasirodys Lietuvos ir užsienio atlikėjai.
Rugpjūčio 5 d. festivalis tradiciškai prasidės teatralizuotu koncertu Druskininkų pramogų aikštėje (renginys nemokamas). Kurorto gyventojų ir atostogautojų nuotaiką skaidrins smuikininkai Borisas Kirzneris ir Michailas Bolšunas, tarptautiniame Vitebsko estradinių dainų festivalyje-konkurse „Slavianskij bazar 2020“ antrąją vietą pelniusi dainininkė Karolina Lyndo, flamenko šokėja Natalija Kovaliova ir kiti. Rugpjūčio 6 d. vienas ryškiausių ir savičiausių Lietuvos džiazo ir improvizacinės muzikos perkusininkų bei būgnininkų, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas Arkadijus Gotesmanas pakvies vaikus ir suaugusius į atvirą būgnų bei perkusijos pamoką „Aš kuriu muziką“, o rugpjūčio 7 d. jis su pianistu virtuozu Dmitrijumi Golovanovu improvizuos pagal klasikinę Charlie’o Chaplin’o nebyliojo kino komišką dramą „Mažylis“ (1921). Ispaniškojo temperamento, geros muzikos ir flamenko šokio gerbėjai galės mėgautis Dovilės Kazonaitės (sopranas), Rūtos Mikėlaitytės-Kašubienės (fortepijonas) ir Natalijos Kovaliovos (flamenko šokis) programa „Ant flamenko sparnų“ (rugpjūčio 8 d.).
Šiemet „Sankryža“ susitelkia į asmenišką ir magišką vieno aktoriaus teatrą ir pakvies į keturis monospektaklius: bus parodyti Birutės Mar monospektaklis „Unė“ aktorės Unės Baye-Babickaitės (1897–1961) dienoraščių motyvais (rugpjūčio 10 d.), Vladimiro Serovo monospektaklis „Renkuosi laisvę“ Aleksandro Galičiaus kūrybos motyvais (rugpjūčio 11 d.), Vokietijos teatro „Boris und Konsorten“ spektaklis „Produktas“ pagal žymaus, lietuvių žiūrovams puikiai pažįstamo šiuolaikinio britų dramaturgo Marko Ravenhillo pjesę (rugpjūčio 12 d.) bei Lietuvoje, Visagino monospektaklių festivalyje „Atspindys“ jau rodytas latvių aktoriaus, modelio, televizijos laidų vedėjo Andrio Bulio spektaklis „Feisbukas. Life“ (rugpjūčio 13 d.).
Visi spektakliai skirtingai kalba apie lemtingus asmenybės pasirinkimus, siekiant trokštamos laisvės, ir pavojų ją prarasti, taip atliepdami šiandieninio pandemijos sukrėsto pasaulio nuogąstavimus ir rūpesčius. B. Mar spektaklyje „Unė“ pasakoja apie talentingos lietuvių aktorės ir režisierės, vienos ryškiausių ir spalvingiausių praėjusio šimtmečio lietuvių teatro asmenybių, vaidinusios Holivudo filmuose, Niujorko, Vašingtono ir Paryžiaus scenose, Unės Babickaitės likimą, gvildendama klausimą: kas yra laisvė teatro žmogui? Ar įmanoma visiška kūrybinė ir asmeninė laisvė? V. Serovas spektaklyje „Renkuosi laisvę“ supažindina žiūrovus su Rusijos poetu, scenaristu, dainų atlikėju ir autoriumi Aleksandru Galičiumi (tikroji pavardė Ginzburgas, 1918–1977), dėl kūrybos persekiotu KGB, 1974-aisiais priverstu emigruoti iš SSRS, gyvenusiu Norvegijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, dirbusiu radijo stotyje „Laisvė“. Spektaklis pavadintas kaip ir viena iš A. Galičiaus dainų. Vokietijos teatro atvežamoje komedijoje „Produktas“ žiūrovai atpažins į atmintį įsispaudusius vaizdus ir klišes: M. Ravenhillo pjesės personažo siūlomame „produkte“ pagal visus rinkos dėsnius susipina erotika, meilė, terorizmas ir religinis fundamentalizmas, o spektaklis gvildena tariamos laisvės ir pasirinkimų XXI amžiaus pasaulyje temą. Išmoningoje šiuolaikinės visuomenės baimių satyroje išvysime save, supainiotus visuomenės informacijos pramonės manipuliacijos mechanizmų. Latvių aktoriaus A. Bulio spektaklis „Feisbukas. Life“ pakvies peržengti trapią ribą tarp tikrosios ir virtualios realybės ir kels šiandieninių socialinių tinklų vartotojams bei jų artimiesiems aktualius klausimus: kiek mes priklausomi nuo socialinių tinklų, kaip „like’ų“ gavimas arba negavimas veikia mūsų nuotaiką, kiek laiko praleidžiame virtualioje erdvėje? Ir pagaliau: kas lieka gyvenime po mūsų – ar feisbukas netaps antkapiu, ant kurio bus užrašytas kiekvieno iš mūsų statusas?
Festivalio monospektaklių puokštę paįvairins kamerinio Rygos teatro „Sidabrinis amžius“ spektaklis „Dvikova su meile. Vladislavas Chodasevičius ir Nina Berberova“, kuriame aktoriai Asmik Bagojan ir Valdemaras Mikšys susitinka poetinėje dramoje apie rusų literatūros sidabrinio amžiaus paskutinį poetą Vladislavą Chodasevičių ir rašytoją Niną Berberovą (rugpjūčio 6 d.). O Vilniaus jaunimo teatras „Arlekinas“, pratęsdamas festivalyje gvildenamą asmenybės laisvės ir jos apribojimų temą, papasakos senovinę „Hamleto“ istoriją apie brolžudystę ir sūnaus kerštą už tėvo nužudymą… pasitelkęs vien kūno plastiką ir kūno kalbą (rugpjūčio 14 d.). Nestandartiniai režisierės Tatjanos Timko sprendimai, įdomūs ir spalvingi kostiumai, įspūdinga aktorių vaidyba – ne veltui 2007 m. ši trupė pelnė didžiausią Lietuvoje mėgėjų teatro apdovanojimą – „Aukso paukštę“. Pagrindinė teatro savybė – klounados ir pantomimos žanras, dėl kurio Williamo Shakespeare’o „Hamletas“ įgauna ypatingą emocinį ir intelektualinį svorį.
Rugpjūčio 15 d. visi laukiami Druskininkų pramogų aikštėje, kur įvyks festivalio uždarymo ceremonija. Festivalio organizatorių partneris – Druskininkų miesto savivaldybė, pagrindinis rėmėjas – „Eglės“ sanatorija.
Festivalio programa: http://druskininkai.lt/renginiai/sankryza/
Tarptautinio teatro festivalio „Druskininkų vasaros teatro sankryža“ informacija